Výhry na automatoch

Vo väčšine krajín, môžu hráči na automatoch prísť na približne 93 percent vkladu. Kasína v  Las Vegas obvykle ponúkajú najvyššie priemerné výplaty zo všetkých – viac ako 95 percent. Majte na pamäti, že sa jedná o dlhodobé priemery.

V krátkodobom horizonte sa môže stať čokoľvek. Nie je nezvyčajné ísť 20, 50 alebo viac otočení, bez jediného výherného radu na valcových automatoch, aj keď výhry sú častejšie na video-automatoch. Rovnako tak nie je nezvyčajné, aby stroj vyplatil 150 percent alebo viac za niekoľko desiatok otočení. Ale v dlhodobom horizonte sú naprogramované percentá držať.

Zmena v automatoch prišla do počítačového veku, s vývojom mikroprocesora. Skoršie hracie automaty boli mechanické, a ak ste vedeli počet zastavení – symboly alebo prázdne priestory, ktoré by mohli zastaviť na výplatnej línii – na každom bubne, mohli vypočítať kurzy na dosiahnutie vrcholu, čiže jackpotu. Ak stroj mal tri bubny, každý s desiatimi symbolmi, a jeden symbol na každom bubne bol  jackpot, by potom tri symboly jackpotu zoradil automat v rade v priemere, raz za 10310310 otočení, alebo 1.000 otočení.

Na týchto strojoch boli veľké výhry $ 50 alebo $ 100 – nič pre hráčov, ktorí dnes očakávajú oveľa viac. V systémoch, ktoré elektronicky spájajú stroje v niekoľkých kasínach, sa progresívne jackpoty môžu vyšplhať na milióny dolárov. Mikroprocesory, ktoré riadia dnešné stroje sú naprogramované na princípe náhodných čísiel, ktoré zabezpečujú výherné kombinácie. To už nezáleží, koľko zastavení je na každom bubne.

Každá možná kombinácia má pridelené číslo, alebo čísla. Keď generátor čísiel dostane signál, nastaví číslo, a válce sa zastavia na zodpovedajúcu kombináciu. Medzi signálmi generátor náhodných čísiel pracuje nepretržite, až niekoľko desiatok čísiel za sekundu. Má to dva praktické účinky pre hráčov. Po prvé, ak necháte automat tak, potom uvidíte, ako niekto trafil jackpot krátko potom, ako ste ho opustili. Netrápte sa. Na chytenie na rovnakého jackpot-u, by ste potrebovali rovnaký zlomok sekundy načasovania, ako výherca. Šance sú ohromujúce, takže ak by ste zostali na stroji, nemuseli by ste trafiť rovnakú kombináciu.

Po druhé, pretože kombinácie sú náhodné, alebo čo najbližšie ku náhodným (ako je možné nastaviť program), šanca, že dostanete nejakú konkrétnu kombináciu je rovnaká pri každom ťahu. Ak je stroj naprogramovaný vyplatiť svoj najvyšší jackpot, v priemere raz za 10.000 otočení, vaša šanca, že ho dostanete je 1 ku 10.000 na danom ťahu. Ak by ste tam stáli celé dni a hrali 10000 krát, bude šanca pri ďalšom ťahu stále 1 ku 10.000. Tieto štatistiky sú dlhodobé priemery. V krátkodobom horizonte môže zariadenie otočiť 100.000 krát bez veľkej výhry, alebo by to mohlo padnúť dvakrát po sebe.